Budowanie akwarium morskiego od podstaw – co jest ważne?

Piękne akwarium morskie to nie tylko różnorodne ryby. To również a może nawet przede wszystkim koralowce, rozmieszczone w całej przestrzeni zbiornika. Jak wybrać najlepsze dla naszego domowego akwarium?

Podstawowe informacje o koralowcach

Koralowce to gromada morskich parzydełkowców, tworząca niekiedy rozbudowane polipy. W środowisku naturalnym występują w głównej mierze w ciepłych wodach mórz tropikalnych. Największe ich skupisko na świecie tworzy Wielką Rafę Koralową.

Podział koralowców przeprowadza się ze względu na ich budowę. Najpopularniejsze korale do akwarium morskiego to korale miękkie, pozbawione szkieletu wapiennego, tworzące niekiedy nawet bardzo rozległe gąszcze, o ramionach unoszących się na wodzie.

Drugą grupę stanowią korale twarde – mało (SPS) i dużopolipowe (LPS), o twardym, niekiedy przypominającym duże, rozległe drzewo kształcie. Ta grupa jest zdecydowanie bardziej skomplikowana w hodowli. Wymaga regularnej suplementacja oraz wysokiej czystości wody. Dlatego też zaleca się, żeby szczególnie koralowcami typu SPS zajmowali się doświadczeni hobbyści, którzy mają już potrzebną wiedzę do utrzymania tych parzydełkowców w dobrej formie.