W dzisiejszych czasach śmiało można powiedzieć, że dział IT jest jednym z ważniejszych, jakie występują w firmie. I to oczywiście w większości, bez wyjątku. Dzięki IT możemy przechowywać wszystkie ważne informacje na komputerze oraz przesyłać je dalej, do różnych instytucji. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić, czym jest zarządzanie infrastrukturą it. Dlatego też, jeśli ta tematyka wydaje się dla kogoś interesująca lub po prostu szuka jakichkolwiek informacji na ten temat, to warto, aby taka osoba zapoznała się z treścią. Być może kogoś ten tekst zaciekawi.
Czym jest zarządzanie infrastrukturą informatyczną?
Zapewne nie wszyscy zdają sobie sprawę, co tak naprawdę oznacza takie zarządzanie. Dlatego też warto, pokrótce przestawić to zagadnienie. Otóż jest to nic innego jak pewnego rodzaju proces, którego celem jest oczywiście zarządzanie sprzętem komputerowym, systemami operacyjnymi i topologią sieci komputerowych, za które odpowiada administrator systemu. Warto także dodać, iż może to być częścią obowiązków administratora sieci, choć coraz częściej jest to osobne zadanie. Warto dodać, iż naprawdę zarządzanie infrastrukturą it jest w przedsiębiorstwie bardzo ważnym i kluczowym elementem.
Jest to także pewien zespół różnorodnych komponentów, które oczywiście są potrzebne nam głównie do funkcjonowania korporacyjnych usług i środowisk informatycznych w każdym małym i dużym przedsiębiorstwie. Do takiej infrastruktury można śmiało zaliczyć przede wszystkim: serwery; sieci typu LAN, WAN; macierze dyskowe oraz oprogramowania typu systemy operacyjne, aplikacje itp..
Teraz warto zastanowić się, jakie w ogóle zadania może mieć taki administrator. Otóż do najpopularniejszych czynności zaliczamy przede wszystkim:
- Lokalizacja urządzeń (szafy serwerowe, serwery rack, serwery dedykowane, switche, routery, stacje klienckie, monitory itp.),
- Instalacja węzłów dystrybucyjnych,
- Zasilanie urządzeń,
- Odpowiednie ulokowanie okablowania sieciowego,
- Dokumentacja komponentów komputera (procesory, pamięć RAM, sterowniki sieciowe i graficzne itp.),
- Określanie specyfikacji sprzętu na podstawie wymagań aplikacji i oprogramowania,
- Zarządzanie maszynami wirtualnymi i Hypervisorami,
- Rozpoznawanie wadliwych elementów sieciowych.
Warto dodać, iż jeśli ktoś nie jest pewny, czy aby na pewno jego oprogramowanie jest dobre, to może zainwestować w coś takiego jak program do audytu oprogramowania. Dzięki niemu będzie można sprawdzić, czy wszystko jest dobrze i działa tak jak należy. Można sprawdzić, czy wszystko jest legalne. W Internecie jest mnóstwo stron, które oferują takie usługi. Warto zatem zapoznać się z ofertami. Wiadomo jednak, że w takiej infrastrukturze trzeba pamiętać, iż liczą się licencje. Przecież nie każdy może mieć do tego dostęp. Dlatego też osoba, która zajmuje się zarządzaniem infrastrukturą, może także opanować zarządzanie licencjami. Dodatkowo można poszerzyć sobie moduł o IT manager. To on będzie odpowiedzialny za prawidłowe zarządzanie zasobami i procesami w dziale IT.