Prawidłowa waga – co można zrobić, aby ją mieć?

Prawidłowa masa ciała to marzenie wielu osób. Niektóre schorzenia sprawiają często, że trudno jest ją utrzymać. Również nieprawidłowe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą doprowadzić do tego, że masa ciała będzie zbyt duża. Jak jednak ocenić, czy waga jest rzeczywiście zbyt duża?
Podstawowym sposobem, który pozwala na określenie, czy liczba kilogramów nie jest za wysoka, jest obliczenie tak zwanego BMI. Ten współczynnik pozwala odpowiedzieć na pytanie, jaka waga do wzrostu jest prawidłowa. Zazwyczaj za prawidłową wagę uznaje się taką, która daje wynik BMI w zakresie od 18, 5 do 25.

 

Zarówno zbyt niska waga, jak i zbyt wysoka jest uznawana za stan odbiegający od normy. To, czy dana sytuacja wymaga podjęcia dodatkowych kroków w postaci diety powinno jednak zależeć od wyników innych badań. Jeśli BMI znacznie odbiega od przyjętych norm, zazwyczaj jest to objaw chorobowy i konieczne jest nie tylko wprowadzenie odpowiedniego jadłospisu, ale także innych sposobów leczenia.
BMI jest przeznaczone dla osób, które przekroczyły dwudziesty rok życia. Wcześniej konieczne jest porównywanie wyników z tak zwanymi siatkami percentylowymi.