Reflow temperatura, laptop, reballing co to? Problem “zimnych lutów”

Kiedy komputer odmawia nam posłuszeństwa, pracuje ale system się nie uruchamia, może to sygnalizować problem z “zimnymi lutami”. Taki lut stracił swoje właściwości przewodzące co spowodowało niedostarczanie energii. Powodem tego stanu rzeczy jest wielokrotne schładzanie i ogrzewanie lutu co prowadzi do zmniejszenia elastyczności materiału.

Unikanie awarii – reflow – laptop, temperatura

Aby zapobiec awarii należy dbać o prawidłową konserwację laptopa. Powinniśmy dbać o czystość układu chłodzenia, a także regularnie wymieniać pastę termoprzewodzącą. Dobra praktyką jest również odczekanie na schłodzenie się komputera, przed jego wyłączeniem.

Jak poradzić sobie z “zimnym lutem”? Reballing co to?

Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie serwisu zajmującego się reballingiem układów BGA. Układy BGA sa typem obudowy układów scalonych, które montuje się za pomocą specjalnych kulek z cyny lub mieszanki cyny i ołowiu. Można zadać sobie pytanie: reballing co to właściwie jest? Pod tym pojęciem kryje się rozlutowanie całego układu BGA, wymiana starych kulek BGA i przylutowanie układu ponownie. Aby stwierdzić, który element jest uszkodzony stosuje się tzw. reflow, polegający na podgrzaniu układu. Przy przeprowadzaniu reflow temperatura jest bardzo istotnym czynnikiem, od którego może zależeć powodzenie całego przedsięwzięcia.

Niektóre serwisy przeprowadzają tzw. reballing reflow. Podgrzewają układ przez co luty przez jakiś czas będą wydawać się sprawne. Należy uważać na tego typu praktyki i korzystać tylko z zaufanych serwisów. Sam reflowing jest nieskuteczny w tego typu naprawach. Reflow laptop powinno używać się tylko do sprawdzenia, które części powinny zostać naprawione lub wymienione.