Czy faktycznie powinniśmy unikać telewizji?

Pomimo rozwoju technologii i pojawienia się potężnej konkurencji w postaci internetu, telewizja wciąż należy do najważniejszych mediów na świecie. Wielu ludzi korzysta z niej po prostu z przyzwyczajenia, inni z kolei uważają ją za najlepsze i najbardziej godne zaufania źródło informacji. Często mówi się o tym, że zbyt duża rola telewizji w życiu człowieka w ostatecznym rozrachunku może być bardzo szkodliwa.

 

Praktycznie od dziecka słyszymy, że powinniśmy unikać zbyt częstego oglądania telewizji, bowiem nie sprzyja to samodzielnemu wyrabianiu sobie opinii. Trzeba przyznać, że media internetowe dają nam pod tym względem znacznie większe możliwości. Oczywiście, zarówno stacja telewizyjna jak i portal internetowy mogą przekazywać fakty w określony sposób, tak, aby był zgodny z założeniami programowymi. W internecie jednak mamy o wiele większe możliwości w kwestii weryfikowania konkretnych wiadomości.

 

Pod każdym artykułem istnieje możliwość komentowania, przez co internauci mogą szybko wyłapać jakiekolwiek nieprawidłowości. W przypadku telewizji nie jest to takie proste, bowiem w znacznie większym stopniu jesteśmy tu jednostronnymi odbiorcami. Nie oznacza to jednak, że telewizja jest całkowicie bezwartościowa. Przede wszystkim oprócz samych informacji znajdziemy w niej wiele innych programów, poświęconych chociażby nauce czy rozrywce. Czerpane z niej informacje również mogą być wartościowe, ale trzeba podchodzić do nich z odpowiednim dystansem i zawsze starać się zweryfikować konkretne fakty w innych źródłach.