Reballing (lutowanie) i wymiana układów BGA

Serwis laptopów Wrocław

Przykładowy chipset oparty na technologi BGA

W dobie miniaturyzacji większość układów stosowanych w naszych komórkach, laptopach, tabletach czy konsolach to układy BGA (ang. Ball Grid Array). Charakteryzują się one obudową z wyprowadzeniami sferycznymi w siatce rastrowej. W obudowach tego typu wyprowadzenia w postaci kulek ze stopu lutowniczego znajdują się na całej (bądź znacznej części) powierzchni spodniej strony układu. Główną zaletą tej technologii jest ograniczenie miejsca zajmowanego przez układ scalony – dzięki lepszemu stosunkowi liczby wyprowadzeń do wymiarów obudowy.

W laptopach najczęściej stosowanymi układami BGA są:

  • chipsety kart graficznych (np. karta Nvidia 8600 GT może być obsługiwana przez chipset Nvidia G86-731-A2) – odpowiadają za wyświetlanie obrazu, renderowanie grafiki trójwymiarowej.
  • chipsety mostków północnych (np. Nvidia NF-SPP100) – odpowiadają za komunikację między procesorem, a pamięcią operacyjną i kartą graficzną.
  • chipsety mostków południowych (np. INTEL AF82801IBM SLB8Q) – odpowiadają za komunikację między procesorem, a dyskami twardymi, pamięcią BIOS, modułem zegaru czasu rzeczywistego, a także np. złączami USB.
  • chipsety będą zintegrowanym układami kart graficznych, mostków południowych i/lub północnych

 

Naprawa laptopów Wrocław

Artefakty graficzne na komputerze z wadliwym układem BGA

 

Jeśli Twój laptop po uruchomieniu nie wyświetla obrazu (również na  zewnętrznym monitorze) lub występują zniekształcenia obrazu w postaci  rozmytych pixeli, różnokolorowych linii przechodzących przez matrycę to  znak, że możesz mieć problem z  którymś z układów BGA.

Problem ten bardzo często dotyka modeli laptopów z układami nVidia z lat  produkcyjnych 2009-2010.

Główną przyczyną awarii układów BGA jest zużycie cyny znajdującej się  wewnątrz  chipsetu. Może być to związane z naturalnym zużyciem  materiału (szczególnie gdy jest on słabej jakości jak np. w układach nVidii z  lat 2009-2010), jednak częste przegrzewanie się laptopa może  doprowadzić do przyśpieszenia tego procesu. Zobacz dlatego też dlaczego  warto czyścić i konserwować swojego laptopa.

Szacunkowy koszt wymiany układów BGA: 540-680 zł (cena brutto, zawiera już koszt chipsetu)

 

 

Serwis i naprawa laptopów Wrocław

Proces zdejmowania układu BGA w naszym serwisie

Reballing BGA jest to usługa polegająca na zdjęciu chipsetu z płyty głównej, a następnie założenie nowych kulek cynowych znajdujących się pod układem. Rozwiązanie to powinno się stosować jedynie, gdy przyczyną usterki są tzn. „zimne luty” cyny znajdującej się pod układem (nie wewnątrz!). Stąd w większości wypadków reballingu BGA usterka wraca po krótkim czasie.
Pamiętaj, że jedynie wymieniając chipset na nowy masz gwarancję, że Twój laptop posłuży Ci jeszcze długi czas!

Koszt reballingu układów BGA: 370 zł (cena brutto)