Śruta słonecznikowa – dobra alternatywa w żywieniu zwierząt

Dobry hodowca powinien mieć na uwadze w pierwszej kolejności zdrowie swoich zwierząt. Aby je zapewnić, należy dostarczyć im odpowiednią ilość białka. Białko roślinne występuje w znacznej ilości w tanim produkcie powstającym przy produkcji oleju słonecznikowego.

Istnieje alternatywa w żywieniu zwierząt hodowlanych dla droższej śruty sojowej. Jest nią stosowana coraz częściej śruta słonecznikowa, która jest produktem ubocznym produkcji oleju z nasion słonecznika. Najważniejsze jest to, że jest cennym źródłem białka roślinnego i przysłuży się jako składnik paszy dla zwierząt hodowlanych. Ma oczywiście swoje minusy, ale jeśli zależy nam na obniżeniu kosztów i zachowaniu przy tym odpowiedniej diety dla zwierząt, dobrze jest pomyśleć o tym produkcie. Śrutę słonecznikową można wykorzystać w żywieniu wielu zwierząt, z tym że trzeba zachować szczególną ostrożność w przypadku tych najmłodszych. Może być dla nich szkodliwa ze względu na to, że posiada duży udział włókna surowego, które oscyluje w granicach sześciu procent- w zależności od producenta. Włókno surowe składa się między innymi z pektyn i arabinoksylanów, które obniżają strawność składników pokarmowych a także zmniejszają poziom wchłaniania aminokwasów. Można poważnie rozważyć stosowanie enzymów celulolitycznych, które poprawią rozkład związków, które wchodzą w skład włókna surowego, ponieważ będzie to poprawiało wykorzystanie składników pokarmowych, które zawarte są w śrucie słonecznikowej. Na podobnym poziomie, z ponownym zaznaczeniem, że wszystko zależy od producenta, przedstawia się procentowy udział tłuszczów surowych w przetworzonym już produkcie. Śruta słonecznikowa ceniona jest jednak przede wszystkim przez wzgląd na dużą zawartość białka, która dochodzi średnio do 30% lub więcej- nawet do 40%. Białko roślinne jest dla zwierząt łatwostrawne, co prowadzi do sytuacji w której zadowolone mogą być zarówno zwierzęta, jak i ich właściciel.

Zalety

Jedną z głównych zalet jest oczywiście to, że śruta pozyskiwana ze słonecznika ma atrakcyjną cenę. Za jedną tonę produktu zapłacimy w okolicach 1500 złotych- trzeba dobrze rozeznać się w ofertach i wybrać najbardziej nas satysfakcjonującą. Poza ceną, na wyróżnienie zasługuje także to, że produkt ten zawiera sporo aminokwasów, w tym dużo lizyny oraz metioniny. Karmiąc zwierzęta śrutą, możemy bardzo szybko zauważyć pozytywne tego efekty- głównie dużo większy przyrost masy zwierząt, ale też dużo większe spożycie paszy, ponieważ jest to produkt jadany z reguły bardzo chętnie.

Proces produkcji

W produkcji tego typu surowców, bardzo ważna jest technologia w jakiej pozyskuje się oleju. W przypadkach, kiedy jest on wydobywany podczas samego tłoczenia, wartość energetyczna śruty będzie prawdopodobnie wyższa od wartości produktu, który powstał podczas ekstrakcji, ponieważ będzie miał po prostu więcej tłuszczu. Duże znaczenie ma również temperatura, w jakiej powstaje śruta. Zbyt duża temperatura sprawi, że przyswajalność aminokwasów zmaleje, co oczywiście negatywnie odbije się na jakości. Warto więc przed zakupem bliżej przyjrzeć się procesowi produkcji i dokonać świadomego wyboru.