Laptopy Acer – blue screen podczas uruchamiania

Problem niebieskiego ekranu nie dotyczy tylko Laptopów Acer – wiele innych modeli ma podobne problemy, więc nasz poradnik jest poniekąd uniwersalny dla każdego modelu.

W pierwszej kolejności powinniśmy podczas bootowania systemu wcisnąć klawisz funkcyjny F8 i z listy dodatkowych opcji, która się pojawi, wybrać wyłącz automatyczne uruchamianie systemu po błędzie, po tej czynności podczas uruchamiania systemu będziemy mogli sprawdzić kod błędu, który pojawi się nam na ekranie laptopa. Kod ten poinformuje nas o prawdopodobnej przyczynie usterki.

Blue Screen w Windows – najczęstsze kody błędów

0x0000000A Bug Check 0xA

Bład ten pojawia się najczęściej poprzez działanie złego sterownika lub niezgodność sprzętu lub oprogramowania, często pomocne w tym przypadku jest przywrócenie systemu lub uaktualnienie sterownika, którego dotyczy problem.

0×00000012 Bug Check 0×12

kod ten oznacza, że przyczyna błędu nie jest znana, po pojawieniu tego kodu możemy spróbować usunąć niedawno zainstalowanie nowe programy, przywrócić system do moment sprzed awarii,

0x0000002E Bug Check 0x2E

kod ten mówi o problemie z pamięcią RAM, kartą graficzną lub dyskiem twardym, możliwe jest jego uszkodzenie lub też zawirusowanie. W celu naprawy możemy wykonać sprawdzenie pamięci RAM programem diagnostycznym, możemy również uaktualnić BIOS, sprawdzić stan powierzchni dysku oraz przeskanować system na obecność wirusów.