Laptop Fujitsu Siemens – problemy z obrazem

Podstawą do rozwiązania problemu jest dokładne opisanie i zdiagnozowanie usterki.

Uszkodzone podświetlenie matrycy

W starszych laptopach Fujitsu Siemens często występowały problemy z podświetlaniem obrazu wyświetlanego na matrycy. Po włączeniu laptopa przyjrzyjmy się matrycy czy wyświetla jakąkolwiek treść – możemy spróbować oświetlić matrycę lampką biurkową bądź latarką. Jeśli zauważymy, że obraz jest widoczny ale bardzo ciemny oznacza to że uszkodzeniu uległ układ podświetlania.

Składa się on z wielu elementów: świetlówka lub pasek ledowy (element matrycy), inwerter/konwerter, taśma połączeniowa pomiędzy obudową matrycy a płytą główną, czujnik opuszczenia pokrywy lub płyta główna.

Całkowity brak obrazu na matrycy/Pionowe paski na matrycy

Jeśli matryca nie wyświetla w ogóle obrazu może to oznaczać uszkodzenie np układu graficznego bądź matrycy ewentualnie taśmy łączącej matrycę z płytą główną.

Możemy profilaktycznie podłączyć zewnętrzny monitor i sprawdzić czy obraz jest wyświetlany prawidłowo.

Pamiętajmy, że w niektórych przypadkach konieczne będzie przełączenie ekranu  laptopa klawiszem funkcyjnym (np. fn+F7). Jeżeli na monitorze zewnętrznym zobaczymy obraz ale bardzo nieczytelny, z np. pionowymi paskami, dziwnymi znaczkami, to świadczyć może o uszkodzeniu układu graficznego lub pamięci GPU. Natomiast jeśli na monitorze zewnętrznym obraz jest wyświetlany prawidłowo może to świadczyć o uszkodzonej matrycy lub taśmie (nie wyklucza uszkodzenia GPU – obraz matrycy i wyjścia na monitor w pewnym stopniu są nie zależne od siebie).