Kto może zostać spedytorem?

Wielu kandydatów rozważa pracę w branży transportowej, ponieważ jest ona przyszłościowa i zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Firmy zajmujące się przesyłką towarów mają coraz większe wzięcie, a klienci dają im coraz to intratniejsze propozycje współpracy. Duża rolę w procesie dostarczania towarów odgrywają spedytorzy, którzy biorą na swoje barki wielką odpowiedzialność. Dowiedz się kim jest spedytor, czym się zajmuje i kto może pełnić taką funkcje w firmie logistycznej. A więc zaczynamy!

Obowiązki spedytora, czyli ogrom trudnych zadań

Spedytor to osoba zajmująca się obsługą towaru podczas jego transportu. Do jego obowiązków zalicza się kontakt z przewoźnikami, obsługa zleceniodawców, trzymanie pieczy nad terminowym wykonaniem zadania, dbanie o opłacalność transakcji, negocjowanie stawek transportowych i obsługa dostaw i załadunków. Widać, że obowiązków jest tutaj co niemiara, dlatego praca ta wymaga perfekcyjnej organizacji pracy i wysokich umiejętności multitaskingu. Spedytor musi pilnować telefonów, maili, a w międzyczasie dogadywać wiele spraw twarzą w twarz. To sprawia, że łatwo się pogubić i zaniedbać któryś z elementów, co może być bolesne w skutkach.

Jakie są cechy dobrego spedytora?

Jak zostało wspomniane powyżej, dobry spedytor to osoba odpowiedzialna. Nie ulega wątpliwości, że musi on dbać o wiele aspektów transportu i myśleć również za inne osoby, pokazując dojrzałość. Poza tym dobry spedytor musi odznaczać się precyzją, szczególnie jeśli chodzi o pilne zlecenia. Tutaj wszystko musi być dopięte na ostatni guzik. Musi także być skoncentrowanym, bez względu na to, czy to spedycja Lublin, czy praca w większym mieście. Ważne, aby odpowiednio określał priorytety zadań i zabierał się za to, co rzeczywiście jest w danym momencie najbardziej pilne. Niesamowicie istotna jest tutaj także odporność na stres i umiejętność pracy w zespole. Nie zapominajmy, że spedytor musi komunikować się z osobami we własnej firmie i poza nią. Z tego względu odpowiednie umiejętności interpersonalne są w tej branży cenne niczym złoto. W tej pracy liczy się również cierpliwość, by opanować nerwy i w chwili nieporozumień zneutralizować problem. Osoba konfliktowa z pewnością nie opanuje swoich emocji przy tak dużej dozie stresu. Pamiętajmy, że kliencie bywają różni i wielu z nich może zajść za skórę albo zwyczajnie się nie dogadać ze spedytorem. Cechą dobrego pracownika w branży spedycyjnej jest także dyscyplina i trzymanie się z góry ustalonego planu. Nie każdy działa w myśl obranych zasad, więc