Diagnozujemy podstawowe usterki naszego laptopa cz.1

Poniższy artykuł ma na celu, w większym lub mniejszym stopniu pomóc przy awarii naszego laptopa. Co zrobić gdy laptop wydaje dziwne, jak dotąd nie spotykane przez nas dźwięki? A co gdy po wciśnięciu przycisku power laptop w ogóle nie reaguje? Już chyba każdemu z nas przydarzyła się jakaś awaria „ukochanego” laptopa, a jak nie każdemu, to przynajmniej większości z nas.

diagnostyka-laptopa

- Laptop nie uruchamia się, kontrolki nie reagują -

Jeśli Twój laptop nie uruchamia się i w dodatku nie daje żadnego znaku życia, może okazać się, że awarii uległo gniazdo zasilania lub sam zasilacz. Dobrym wyjściem jest sprawdzenie reakcji naszego laptopa na innym zasilaczu, możemy skorzystać z uprzejmości naszych znajomych lub udać się do pobliskiego serwisu laptopów i poprosić o użyczenie nam zasilacza do naszego modelu. Jeśli pomimo podłączenia kolejnego zasilacza nie widzimy żadnego efektu, oznacza to, iż mamy poważniejszy problem, który może się wiązać z awarią na płycie głównej. W tym przypadku zalecamy oddać sprzęt do serwisu. Przyjmijmy wersję, że po podłączeniu innego zasilacza nasz laptop działa poprawnie, oznacza to, że padł nasz stary zasilacz i wtedy najlepszym wyjściem jest zakup nowego oryginalnego sprzętu lub zamiennika renomowanej firmy. 

- Laptop nie uruchamia się ale jest reakcja kontrolek -

Przyczyn takiego zachowania naszego laptopa może być co najmniej kilka, tutaj przedstawimy te, które występują najczęściej.

Uszkodzenie pamięci RAM

Niestety pamięć ta potrafi ulegać awarii, zwłaszcza w laptopach kilkuletnich. Płyty główne przeważnie wyposażone są w więcej niż jeden slot (gniazdo) na pamięć RAM. Diagnozę rozpoczynamy od wyciągnięcia kości RAM i zamontowania jej w kolejnym slocie, w ten sposób możemy zdiagnozować zarówno awarię kości pamięci jak i samego gniazda. Czynność tą powtarzamy dla każdego slotu, jak i dla każdej kości RAM. Jeśli jedna z konfiguracji spowoduje uruchomienie się naszego laptopa to znak, że znaleźliśmy przyczynę awarii. W przypadku awarii jednego z gniazd oddajemy laptop do serwisu. Natomiast jeżeli stwierdzimy, że awarii uległa pamięć RAM, kupujemy nową (odpowiednią dla naszego notebooka) i wymieniamy ją. 

pamiec_ram

Uszkodzona karta graficzna

W przypadku uszkodzenia tego podzespołu, najczęściej nasz laptop się uruchomi ale może wydać kilka niepokojących dźwięków – komunikatów błędu, a ekran pozostanie czarny. W niektórych notebookach mamy możliwość wymiany karty graficznej (jednak zdecydowana większość nie posiada tej możliwości). Spróbujmy wyjąć ją ze slotu, delikatnie przeczyści pędzelkiem lub wydmuchać sprężonym powietrzem. Jeśli ponowne jej włożenie nic nie da, sprawdźmy jeszcze czy pojawia się obraz po podłączeniu naszego laptopa do monitora zewnętrznego, jeśli tak, oznacza to, że mamy uszkodzoną kartę graficzną, matrycę lub jej taśmę. Pozostaje nam wtedy zgłosić się z naszym laptopem do serwisu, który wykona stosowną naprawę.

Uszkodzony procesor

Objawy awarii są podobne jak w przypadku karty graficznej, przeważnie nasz laptop się uruchomi ale wyda niepokojące dźwięki. Tutaj niestety problem jest dosyć poważny, w grę wchodzi podmiana procesora na sprawny ale radzimy udać się z tym problemem do serwisu laptopów. Zaznaczę, że uszkodzenia procesorów występują z reguły bardzo rzadko, natomiast warto również o nich wspomnieć.

Uszkodzona płyta główna

Płyta główna jest jednym z najważniejszych elementów laptopa, to na niej zainstalowane są wszystkie podzespoły. Jeśli próby zdiagnozowania wyżej wymienionych podzespołów zawiodą, pozostaje nam tylko wymiana płyty głównej. Zgłaszając się z taką awarią do serwisu laptopów musimy niestety liczyć się z dość wysokimi kosztami wymiany czy też naprawy. 

plyta_glowna

- Laptop się przegrzewa i wyłącza/restartuje podczas pracy -

Kiedy ostatnio czyściliśmy nasz laptop lub oddawaliśmy do konserwacji? Istotne jest aby nasz sprzęt był regularnie czyszczony, zapewnia to jego optymalne działanie oraz przedłuża żywotność. Laptopy w czasie swojej pracy nieustannie przyciągają pyły, co powoduje nagromadzenie się kurzu, który skutecznie potrafi zablokować dopływ powietrza. Nasz wentylator robi co może ale temperatura i tak jest za wysoka. Przyjmijmy, że regularnie dbamy o czystość naszego notebooka, mimo to ciągle się on przegrzewa. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być pasta lub „podkładka silikonowa”, skutecznym rozwiązaniem powinna być wymiana. Jeśli ta operacja nie przyniosła pożądanego efektu, czas sprawdzić działanie radiatora.

Powinniśmy rozebrać laptop tak aby był on widoczny w całości, wtedy sprawdzamy przy uruchomionym sprzęcie w jaki sposób nagrzewa się radiator, jeśli tylko przy punktach źródła ciepła, a nie na całej długości, oznacza to jego uszkodzenie. Radzimy wtedy wizytę w serwisie laptopów w celu dokładnego sprawdzenia.

Wkrótce druga część naszego artykułu. Zapraszamy.