Diagnozujemy podstawowe usterki naszego laptopa cz. 2

Zapraszamy do zapoznania się z drugą częścią naszego artykułu „Diagnozujemy podstawowe usterki naszego laptopa”.

naprawa płyty głównej

- Problem z prawidłowym wyświetlaniem obrazu -

 

Martwe piksele w matrycy

Najczęściej problem z wyświetlaniem obrazu wiąże się z tzw. martwymi pikselami. Są to pojedyncze „punkty” świecące w różnych kolorach. W tym przypadku należy od razu zanieść nasz laptop do serwisu w celu wymienienia całej matrycy, co w niektórych przypadkach wiąże się z wysokimi kosztami.

Uszkodzona elektronika matrycy

Inny problem może być związany z elektroniką matrycy.Aby sprawdzić tą diagnozę musimy:

  • złapać matrycę na rogach
  • jedną ręką delikatnie przyciągamy do siebie, jednocześnie odchylając drugą (uwaga – nie wyginaj matrycy za mocno!).

Jeśli obraz w jakikolwiek sposób się zmieni, oznacza to, że matryca nadaje się ostatecznie do wymiany. Test nie dał żadnych efektów? Sprawdzamy połączenie notebooka z matrycą, poprzez wyciągnięcie i ponowne włożenie wtyczek taśmy łączących matrycę z laptopem. Nic to nie dało? Warto przetestować jak sprzęt pracuje na zewnętrznym monitorze. Jeśli obraz wyświetla się poprawnie, prawdopodobnie konieczne będzie oddanie notebooka do serwisu w celu szczegółowego sprawdzenia kart graficznej, taśmy matrycy lub samej matrycy.

- Napęd CD/DVD w laptopie nie odtwarza płyt -

Awaria napędu CD/DVD cechuje się przede wszystkim problemami z wczytywaniem płyt. Najczęściej wiąże się się to z zanieczyszczonym laserem lub wynika z rzadkiego używania napędu. Warto wtedy zastosować specjalną płytę czyszczącą, którą kupimy za niewielką cenę w każdym sklepie komputerowym. Jeśli to nie pomaga warto przeczyścić laser ręcznie. W laptopach laser znajduje się na wysuwanej tacy, możemy go wyczyścić patyczkiem do uszu zamoczonym w odpowiednim płynie do czyszczenia optyki, nie należy używać perfum!

napęd_optyczny

Jeśli wyczyszczenie lasera nie pomaga, należy wymienić napęd na nowy, co u specjalistów nie stanowi wygórowanych kosztów.

- Błędy systemu operacyjnego/oprogramowania -

Kolejną często spotykaną przyczyną awarii są problemy z oprogramowaniem, czyli z naszym systemem operacyjnym oraz zainstalowanymi programami. Nie każdy wie, że co jakiś czas należy wykonać czyszczenie a nawet reinstalację systemu.Jest to spowodowane pozostawaniem mnóstwa niepotrzebnych plików, czy też złapaniem złośliwego oprogramowania lub wirusa. Wiekszość z Was uważa, że reinstalacja wiąże się z utraceniem danych, nic bardziej mylnego. Pliki, na których nam zależy wystarczy skopiować na inną partycję, na dysk zewnętrzy lub po prostu pendriva. W przypadku gdy sami nie wiemy jak zabrać się do reinstalacji systemu, polecam wizytę w serwisie, gdzie zrobią nam to szybko i w przystępnej cenie.

- Uszkodzony dysk twardy -

Awarię dysku twardego zdarzają się dosyć często, a rodzaje uszkodzeń są różnorodne. Należą do nich między innymi uszkodzenia mechaniczne (związane np. z upadkiem laptopa, jego wstrząsami), nagłe skoki napięcia, czy uszkodzenia spowodowane działaniem wirusów. Gdy pojawią się nam jakiekolwiek komunikaty związane z możliwą awarią dysku twardego, należy natychmiast wykonać kopię zapasową ważnych danych. Nie zalecamy naprawiania dysku na własną rękę, gdyż możemy jeszcze tylko pogorszyć sprawę. Obecnie większość serwisów oferuje naprawy dysków twardych, lecz są to z reguły bardzo wysokie koszty.

dysk twardy

-

Podsumowując, mamy nadzieję, że porady zawarte w tym artykule pomogą Wam zdiagnozować przynajmniej podstawowe awarie laptopa. Pamiętajmy, że nie warto próbować samemu naprawiać swojego sprzętu gdy znajduje się on jeszcze na gwarancji producenta, a poprzez brak doświadczenia często możemy tylko pogorszyć sprawę.