Czym grozi niedobór?

Deficyt raczej nam nie grozi, jeżeli funkcjonujemy w miarę normalnie, nie nadużywamy alkoholu i nie katujemy się bezwzględnymi dietami, które mają za zadanie nas wychudzić w trybie ekspresowym. Jeżeli jednak założyć, że z jakiegoś powodu zabraknie w naszym organizmie kwasu pantotenowego, to należy wiedzieć, jakie objawy pojawią się w pierwszej kolejności.

 

Kwas pantotenowy niedobór wiąże się przede wszystkim z otumaniającym zmęczeniem i ogólnym rozdrażnieniem. Trzeba zaznaczyć, że to właściwie najmniej dotkliwe skutki niedoboru, ponieważ w skrajnych przypadkach pojawiają się bardzo bolesne skurcze (zwłaszcza w nogach) oraz bóle mięśni. Niedobór może wynikać z niedożywienia i w takich sytuacjach bardzo często pojawia się problem z wypadającymi włosami oraz charakterystycznym pękaniem skóry tuż przy kącikach ust. Zaobserwowane przypadki niedoboru wykazały, że takie osoby często borykają się z apatią lub wręcz przeciwnie – nieuzasadnionym niepokojem.

 

Równie skrajną reakcją na niedobór kwas pantotenowego bywa anemia, a także hipoglikemia, czyli niedocukrzenie, które może doprowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Standardowym objawem są jednak omdlenia, przedwczesne siwienie oraz zaburzona koordynacja ruchowa. Absencja kwasu pantotenowego ma również ogromny wpływ na nasz układ sercowo-naczyniowy. Deficyt kwasu może wpłynąć na pracę serca, trawienie, ale będzie miało również znaczenie dla naszego wzroku. Warto zatem pamiętać, że omijanie szerokim łukiem zdrowej żywności lub co gorsza – nieprzemyślana dieta, mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian.